12 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci leczyć zęby - Stomatologiczny

Endodoncja Chorzów

Do czego służy fotel dentystyczny

Gabinet stomatologiczny musi być odpowiednio wyposażony, żeby dentysta mógł wykonywać różne zabiegi stomatologiczne. Jednym z podstawowych urządzeń znajdujących się w gabinecie stomatologicznym jest fotel dentystyczny. Fotel dentys

12 Mało Znanych Czynników, Które Mogą Przeszkodzić Ci leczyć zęby - Stomatologiczny Endodoncja Chorzów
tyczny posiada różne funkcje ułatwiające przeprowadzenie zabiegów przez dentystę. Fotele stomatologiczne nie tylko ułatwiają pracę dentyście, ale także zapewniają większy komfort pacjentowi. Fotele dentystyczne często stanowią część tak zwanego unitu stomatologicznego, który stanowi podstawowe wyposażenie gabinetu. Dentysta przy wykonywaniu zabiegów musi mieć odpowiedni dostęp do jamy ustnej pacjenta, dlatego fotele dentystyczne posiadają funkcje regulacji wysokości oraz kąta nachylenia oparcia. Unit stomatologiczny składa się z fotela dentystycznego, sterownika nożnego, bloku spluwaczki, lampy zabiegowej oraz kilku innych elementów umożliwiających pracę dentyście. Fotel stomatologiczny umożliwia dentyście dostęp do jamy ustnej pacjenta, jednocześnie zapewniając pacjentowi komfortową pozycję.


Czym jest endodoncja mikroskopowa

Stomatologia mikroskopowa to nic innego, jak wykorzystywanie mikroskopu przy przeprowadzaniu leczenia stomatologicznego. Z pomocy mikroskopu najczęściej korzysta się przy przeprowadzaniu leczenia kanałowego zębów. Dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny oferuje endodoncję mikroskopową, co pozwala na zwiększoną precyzję przy przeprowadzanym leczeniu kanałowym. Samo leczenie kanałowe, zwane inaczej leczeniem endodontycznym, polega na usunięciu zainfekowanej przez próchnicę tkanki, następnie na wyczyszczeniu kanałów i uzupełnieniu ich odpowiednim materiałem. Wykorzystanie mikroskopu przy leczeniu kanałowym pozwala na znacznie dokładniejsze i bardziej precyzyjne wyczyszczenie kanałów zęba, co przekłada się bezpośrednio na trwałość i skuteczność leczenia. Korzystanie z różnego rodzaju nowoczesnych technologii jest coraz częściej spotykane w stomatologii. Dentysta dysponujący odpowiednim sprzętem może podjąć się leczenia nawet bardzo skomplikowanych infekcji próchniczych bez konieczności ekstrakcji zęba.


Zabiegi stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, a jej głównym zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie próchnicy zębów. Gabinet stomatologiczny oferuje leczenie próchnicy zębów za pomocą wypełnienia oraz leczenia kanałowego. Wypełnienie zęba jest najprostszą metodą leczenia próchnicy, jeśli tylko infekcja nie dotarła do miazgi zęba. Wypełnienie zęba, potocznie zwane plombą, jest specjalnym materiałem odbudowującym tkanki zęba. Dentysta stosuje wypełnienie do odbudowy tkanek utraconych na skutek próchnicy lub innych uszkodzeń. Materiały wykorzystywane do bezpośrednich wypełnień ubytków muszą być wysokiej jakości, dzięki czemu wypełnienie jest znacznie trwalsze. Dobry dentysta stosuje wysokiej jakości materiały do wypełnienia utraconych tkanek na skutek próchnicy zębów. Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie stomatologicznym jest infekcja próchnicza, a najczęściej wykonywanym zabiegiem jest właśnie wypełnianie ubytków próchniczych odpowiednim materiałem.


Zabieg usunięcia zęba

Ekstrakcja zęba to innymi słowy jego usunięcie, które następuje przy niemożności wyleczenia zęba zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. Zabieg usunięcia zęba jest zaliczany do stomatologii chirurgicznej. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej, więc usunięcie zęba jest jednym z zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalizacji. Zabieg ekstrakcji zęba musi być przeprowadzony w całkowicie sterylnych warunkach, żeby zapobiec wdaniu się w ranę infekcji. Usunięcie zęba jest zabiegiem wykonywanym w dwóch sytuacjach, a mianowicie wtedy, gdy ząb nie nadaje się do leczenia zachowawczego oraz wtedy, gdy ząb mógłby zniwelować leczenie ortodontyczne. Najczęściej usuwanymi chirurgicznie zębami są ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, ponieważ często posiadają zbyt mało miejsca, żeby właściwie wyrosnąć. Dentysta zajmujący się ekstrakcją zęba wykonuje zabieg pod znieczuleniem i w sposób jak najszybszy i jak najbardziej precyzyjny, żeby oszczędzić pacjentowi bólu oraz różnych powikłań.