Stomatologia - porady i kwestia implantologii - Stomatologiczny

Implanty Ruda Śląska

Stomatolog – kto może nim zostać?


Czy stomatolog to profesja, którą może wykonywać każda osoba, czy są jakieś przeciwwskazania? Jako takich przeciwwskazań nie ma, aczkolwiek zdecydowanie żeby być dobrym stomatologiem, a nawet żeby po prostu skończyć studi

Stomatologia - porady i kwestia implantologii - Stomatologiczny Implanty Ruda Śląska
a stomatologiczne trzeba mieć świetną wiedzę z zakresu medycyny i umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. Stomatolog powinien też umieć i lubić pracować z ludźmi. To nie jest takie proste zadanie i nie każdy są do tego nadaje. A w końcu dobrze jest pracować w tej dziedzinie, która nas rzeczywiście pasjonuje, w której się odnajdujemy i która dodatkowo daje bardzo duże korzyści majątkowe. Dla wielu osób taką właśnie dziedziną jest stomatologia!

W tekście tym zastanowimy się nad odpowiedzią na proste pytanie – jak zostać stomatologiem? Pytanie to zadaje sobie nie tylko rzesza potencjalnych studentów, maturzystów, którzy szukają swojej drogi życiowej i możliwości rozwoju w tej dziedzinie, która ich rzeczywiście pasjonuje. To pytanie zadają sobie także władze centralne, które kształtują politykę oświaty także w dziedzinie szeroko rozumianej medycyny, do której bez wątpienia zalicza się także stomatologia. Generalnie nie ma najmniejszego problemu z tym, żeby zostać stomatologiem jeśli dobrze zda się maturę. Studia w Polsce na ogół są publiczne, aczkolwiek trzeba zdać sobie sprawę z tego, że medycyna, stomatologia to kierunki bardzo trudne i nie jest tak, że idąc na studia na pewno się je skończy! To w końcu leczenie ludzkiego zdrowia, co ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa.



Przyczyny powstawania próchnicy

Za podstawową przyczynę powstawania próchnicy uznaje się jedzenie słodkości połączone z nieregularnym szczotkowaniem zębów. Natomiast powstawaniu przebarwień na zębach sprzyja częste picie kawy oraz palenie papierosów. Dlatego najlepszym sposobem na zapobieganie próchnicy jest częste mycie zębów i stosowanie odpowiednich nici dentystycznych w celu usuwania z zębów resztek pokarmów. Natomiast zapobieganiu powstawania próchnicy służą częste przeglądy dentystyczne, w czasie których dentysta będzie mógł nie tylko ocenić stan uzębienia swojego pacjenta, ale też doradzić mu, jakich past do zębów powinien używać żeby dobrze dbać o zęby. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu problemów z zębami będzie mógł również rozpocząć w razie potrzeby właściwe leczenie.

Zachowaniu zębów w dobrym stanie służy przede wszystkim regularne ich szczotkowanie oraz używanie nici dentystycznej. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, żeby kupować dobre pasty do zębów i płyny do płukania ust. Ważne jest także, aby wieczorami nie zajadać się słodkościami i nie jeść już po umyciu zębów. Jednak trzeba pamiętać, że nawet najlepiej wyglądające zęby z czasem mogą się psuć, dlatego każdy powinien często chodzić do dentysty i poddawać się przeglądowi dentystycznemu. Dentystyczne leczenie zapobiegawcze najpierw może polegać na bezbolesnym leczeniu ozonem, a następnie na wypełnianiu niewielkich ubytków, a dzięki temu pacjentowi uda się uniknąć leczenia kanałowego. Nie będzie musiał także spędzać u dentysty długich godzin.


Negatywne aspekty zawodu stomatologa

Chociaż większość osób uważa, że stomatologia to bardzo korzystna profesja nie wymagająca wielkiego wysiłku a przynosząca olbrzymie zyski finansowe, to jednak ten zawód ma także swoje negatywne strony. Do wad zawodu dentysty należy przede wszystkim konieczność długiej pracy stojącej, która z biegiem lat może coraz bardziej niekorzystnie wpływać na organizm stomatologa na przykład poprzez bóle kręgosłupa i tak dalej. Kolejnymi negatywnymi aspektami jest konieczność sterylnej pracy z urządzeniami do precyzyjnego usuwania ubytków. Osoba zatrudniona w stomatologii musi być więc bardzo dokładna. Do wad tego zawodu należy także na przykład konieczność zaglądania pacjentom do jamy ustnej, co w wielu przypadkach może być bardzo przykre.

Chociaż wielu producentów oferuje nam na przykład specjalne pasty do zębów, które mają nie tylko sprawić, że nasze uzębienie będzie fantastycznie białe, ale także jego kondycja będzie lepsza to jednak nic nie zastąpi regularnych wizyt u dentysty. Wszyscy stomatologowie potwierdzają zgodnie, że bez odwiedzania dentysty w określonych odstępach czasu szansa na zachowanie odpowiedniego zdrowia naszej jamy ustnej drastycznie maleją. Pomimo to wiele osób unika profilaktycznych wizyt u stomatologa. Jest to głównie związane ze strachem przed wizytą dentystyczną, który odczuwa wiele osób. Inni z kolei tłumaczą się brakiem czasu lub pieniędzy, które mogliby przeznaczyć na regularne wizyty u stomatologa.